reklama

Aké miesto má sloboda v dnešnom svete ?

Čo sa dnes rozumie pod pojmom sloboda ? Dá sa vôbec ešte zachytiť v dnešnej hektickej dobe alebo ju vidíme už len nehybne stáť v slogane na bilboarde ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes je štátny sviatok Boja za slobodu a demokraciu. Tento článok však nie je o tomto dátume, ale o slobode ako takej. Z pojmov sloboda a demokracia sa stali dnes zaužívané frázy a veľmi často používané termíny, zvlášť v politických kruhoch. Väčšina politických predstaviteľov ich mechanicky používa takmer v každom prehlásení, a tieto slovíčka dnes nesmú chýbať v žiadnom volebnom programe, či politickom hesle. 

"Nikto nie je tak beznádejne zotročený ako tí, ktorí falošne veria, že sú slobodní." /J.W.Goethe/

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Každý deň sa k nám dostane aspoň jeden prieskum verejnej mienky, ktorý sa nám snaží navodiť pocit, že žijeme v slobodnom a demokratickom svete, viac ako kedykoľvek pred tým. V každej spoločenskej oblasti napredujeme a človek je voľnejší viac ako kedykoľvek pred tým. Kvalita života sa zvyšuje, ekononika rastie a v záujme demokracie sa aj napriek tomu v minulom roku vynaložilo o čosi viac finančných prostriedkov na zbrojárske a vojnové účely. Všetko samozrejme len na účely našej bezpečnosti. Máme tu zároveň slobodu vo výbere služieb a produktov, ako aj slobodu internetového pohybu, kde často hľadáme naplnenie, porozumenie, pozornosť. Tento virtuálny svet nás spája s ľuďmi, ktorí sú od nás tisíce kilometrov, a oddeľuje nás od tých, ktorí sedia vedľa na gauči. Všetky tieto veci sú povrchné, a majú nám navodiť tento dojem, že sme slobodní. Dnešná spoločnosť je založená na ekonomike, ktorá ovláda aj naše životy. Viac jedla, viac produktov, viac služieb, viac cestovania, viac zdravia, ale aj viac spravodlivosti a viac pravdy sa dá dosiahnuť len vtedy, ak je v obehu viac peňazí. Jeden môj profesor na Vysokej škole zvykol vravieť, že výsledok akéhokoľkvek právneho procesu závisí vždy od kvality advokáta. Aká je pre bežného človeka dnes vymožiteľnosť svojich práv a slobôd ?! Nato si dnes môžme odpovedať všetci v duchu sami pre seba. Bez peňazí si nevytlačí ani záručný list. Ak sa poobzeráte dookola, všade nájdete nejaké hranice. Tak ako nájdeme steny vôkol nás, nájdeme aj spoločensky uznané dogmy, smernice a nariadenia v ktorých môžme konať. Nájdeme ich vo všetkých oblastiach spoločenského fungovania. Ak chcete podnikať, alebo nejakým spôsobom ochraňovať svoje záujmy, musíte byť v prvom rade ekonóm a právnik. Aj v tomto prípade je často pre nás výsledok nášho boja nepochopiteľný a nespravodlivý. V každej sfére nášho života môžme nájsť príklad, na ktorú existuje predpis. Najhoršie je, ak je spravodlivosť a osobné uspokojenie postavené až za hranice tohto predpisu. Na pestovanie poľnohospodárskych plodín sa pripravujú smernice a pravidlá. Ak sa chcete niekde dostať, či niečo vykonať, musí o tom niekto rozhodnúť za vás. Dnes má všetko cenovku a nálepku. Dá sa to kúpiť, predať, označiť. Predávame nerastné bohatstvo, vodu, často aj svojich vlastných ľudí, ktorí sú nútení odísť preč, a zanechať tu svoje doterajšie životy, rodiny. Títo ľudia sa vzdávajú svojej slobody, v prospech nastavenia demokracie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Len ten národ je slobodný, ktorý neberie slobodu iným národom." /Karl Marx/

 Ako sa dnes rieši politika ? Vojnou a odplatou. Nie je miesto, ani čas na diplomatické riešenia. Odpoveďou na útoky sú ešte väčšie útoky. Za 1 francúza ľahne 10 sýrčanov. Prvé, čo povedal Hollande po teroristických útokoch v Paríži bolo, že jeho cieľom je pomsta. Nechcem nikoho brániť, zvlášť nie tieto tragické udalosti, ale tieto činy boli len výsledkom dlhodobej nie len európskej, ale hlavne západne orientovanej "demokratickej" politiky založenej na nanútení svojich vlastných ideológií, ktoré sa málokedy zaobídu bez humanitárneho bombardovania, ktoré si každý deň vyberá svoju daň v podobe vyhasnutých ľudských životov. Raz sú to obete vojny na Ukrajine, o pár sekúnd zase zahynie rukou vojny iný človek na opačnom kúte sveta. Smrť väčšiny z nich nedostane priestor v televízii, nepostaví sa im žiaden pomník v centre mesta. Sú len štatistickým ukazovateľom, ktoré naši potomkovia nenájdu v učebniciach dejepisu, ale len v tabuľkových grafoch. Umierajú sýrčania, umierajú iráčania, umierajú rusi, umierajú francúzi. Dôvod je vždy rovnaký, len okolnosti sú vždy odlišné. Je snaď rozdiel v tom, že život akého národného príslušnika vyhorel ? Smrť je vždy len smrť. A pomsta plodí vždy len ďalšiu smrť. Celá táto svetová politika je založená na vojne a smrti, a siaha ďaleko do histórie. Na financovanie vojny sa míňa v demokratických krajinách 75% celého rozpočtu. Teroristické útoky, ale aj vojny takmer na všetkých kontinentoch sú dnes len výsledkom celej deštruktívnej svetovej politiky. Prečo sa v snahe o medzinárodnú solidaritu nenasmerujú peniaze na pomoc domácich ekonomík, ale vynakladajú sa na migračnú politiku, záchranné balíčky a na zbrojenie a vojenské účely ? Vyvolá sa problém a následne sa odstraňujú príznaky. Už deti doma, či v škole v ranom veku učíme, aby si za sebou poupratovali. Aby hľadali riešenia problému a jeho vzniku, aby hľadali jeho príčiny, nie aby riešili príznaky. Tým, že dieťa niečo ukradne a my ho za trest zavrieme do izby, nezabezpečíme, že ďalej kradnúť nebude. Len problém presunieme inam. A to presne robia dnes politickí lídri, ktorí sa neštítia používať frázy ako "v záujme demokracie" a pod. Presúvajú problémy sem, do Európy, miesto toho, aby v záujme solidarity poskytovali pomoc a dôstojný život v ich domovských krajinách. Žiaľ, nedá sa robiť politika zisku a politika solidarity súčasne. Mám strach, byť členom nejakého vojenského zaskúpenia, pretože vieme, čo by nasledovalo v prípade vojny. Takéto politické zriadenie nemá nič spoločné s bezpečnosťou, ale predstavuje pre nás obrovské riziko. Som za to, aby o tak dôležitých otázkach rozhodovali občania, nie len skupina vyvolených ľudí. Sloboda nemôže existovať bez demokracie. Demokracia nemôže existovať bez slobody. Demokracia je ľud, a ľud znamenajú všetci ľudia. Priama demokracia je nevyhnutnosťou v rámci národnej slobody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Nie je slobodný nikto, kto nie je pánom samého seba." /Euripides/

 Slobodu môže chápať každý z nás inak, a pre každého to môže znamenať niečo iné. Chápanie slobody siaha do nášho vedoma. Aby sme mohli dosiahnuť v živote radosť, stav vyrovnanosti, vyššie dobro musíme sa usilovať predovšetkám o jej vnútorné naplnenie. V rámci vonkajšej slobody narazíme vždy na hranice zákonov, a okovy politického zriadenia. Našou úlohou je bojovať za vonkajšiu slobodu, aby sme vytvorili bezpečné miesto pre budúce generácie, no zároveň bez vnútornej harmónie sa pre nás stane život utrpením. Sloboda v myslení, sloboda v rozhodnutiach a sloboda vo svojich postojoch sú nemenné piliere našej voľby a nikdy sa neviažu na žiadnu politickú ideológiu. Nie sú v okovách a sú tvorené v našom vnútri. A na tom môžme vždy postaviť niečo. Nemusí na tom stáť celý svet, stačí že na tom bude stáť náš život. Ak chceme viac slobody, niekto, či niečo nám vždy postaví väčšiu klietku, no nezabúdajme aj na to, že my sme tí, ktoré majú od nej kľúče.

Peter Homza

Peter Homza

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek je najmenej sám sebou, keď hovorí o sebe. Daj mu masku a povie pravdu. (Oscar Wilde) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu